Διαγωνισμος ζωγραφικής για την Παγκόσμια ημέρα των Δασών, Learn to Love Forests

Στο πλαίσιο του διεθνούς διαγωνισμού ζωγραφικής, για παιδιά και νέους 5-19 ετών, που προκήρυξε ο οργανισμός Mountain Partnership για την Παγκόσμια Ημέρα των Δασών στις 21/03/19, το ΜΕΚΔΕ συνέβαλε με τη συμμετοχή 87 μαθητών των σχολείων του Μετσόβου. Το θέμα του διαγωνισμού είναι: Learn to Love Forests - Μάθε να αγαπάς τα δάση. Η παιδική ζωγραφιά που θα βραβευθεί θα τυπωθεί σε μπλουζάκι και θα αποτελέσει την επίσημη εικόνα-σλόγκαν της Ημέρας των Δασών. Από τα σχολεία του Μετσόβου συμμετείχαν 72 παιδιά δημοτικού, 13 παιδιά γυμνασίου και 2 παιδιά λυκείου.

Κατά τη διάρκεια του 9ου Συνεδρίου του ΜΕΚΔΕ και του ΕΜΠ, στο Μέτσοβο στις 26-28 Σεπτεμβρίου 2019, οι παιδικές ζωγραφιές που πήραν μέρος στο διαγωνισμό θα εκτεθούν στο κοινό.

Ευχόμαστε ολόψυχα καλή επιτυχία σε όλους τους μαθητές του Μετσόβου που πήραν μέρος στο διαγωνισμό!

Περισσότερες πληροφορίες για το διαγωνισμό εδώ: http://www.fao.org/international-day-of-forests/t-shirt-design

Tuesday, March 12, 2019 - 10:00am