ΕΓΓΡΑΦΕΣ Πρωτοετών Μεταπτυχιακών και Τελειόφοιτων Φοιτητών/τριών, ακαδ. έτους 2021-2022, για τη 2η Κατεύθυνση Σπουδών του ΔΠΜΣ του ΕΜΠ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη»

Α Ν Α Κ Ο Ι Ν Ω Σ Η

ΔΙΕΞΑΓΩΓΗ  ΜΑΘΗΜΑΤΩΝ – ΕΓΓΡΑΦΕΣ

Πρωτοετών Μεταπτυχιακών Φοιτητών/τριών, ακαδ. έτους 2021-2022, για τη 2η Κατεύθυνση Σπουδών του ΔΠΜΣ του ΕΜΠ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη»

Σας καλωσορίζουμε στο ΔΠΜΣ του ΕΜΠ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη» και σας ευχόμαστε Καλή Ακαδημαϊκή Χρονιά.

Σύμφωνα με την υπ’ αριθ. 119847/ΓΔ6 ΚΥΑ (ΦΕΚ 4406/24.09.2021 Τεύχος B) «Λειτουργία των Α.Ε.Ι. και μέτρα για την αποφυγή διάδοσης του κορωνοϊού COVID-19 κατά το ακαδ. έτος 2021-2022», οι εκπαιδευτικές διαδικασίες το τρέχον ακαδ. έτος, θα πραγματοποιηθούν με φυσική παρουσία. Αυτός είναι και ο κεντρικός στόχος του ΕΜΠ, σύμφωνα με την από 23/09/2021 απόφαση της Συγκλήτου. Η διεξαγωγή της δια ζώσης εκπαιδευτικής διαδικασίας στο Μετσόβιο Κέντρο Διεπιστημονικής Έρευνας (ΜΕΚΔΕ) του ΕΜΠ στο Μέτσοβο, θα γίνει με όλα τ’ απαραίτητα δικαιολογητικά που προβλέπονται από την ΚΥΑ (ατομικό πιστοποιητικό εμβολιασμού ή νόσησης έως έξι μηνών ή δυο αρνητικά εβδομαδιαία PCR ή RAPID TEST 48 ωρών πριν από την Τρίτη και την Παρασκευή αντίστοιχα), τα οποία όλοι οι παρευρισκόμενοι στους χώρους διδασκαλίας θα πρέπει να έχουν πάντα μαζί τους προς επίδειξη, ενώ θα τηρούνται συγχρόνως και όλα τα υπόλοιπα αναγκαία υγειονομικά μέτρα προστασίας (απολύμανση, μάσκες, αντισηπτικά).

Για την απόκτηση Διπλώματος Μεταπτυχιακών Σπουδών (ΔΜΣ) στην κατεύθυνση «Περιβάλλον και Ανάπτυξη των Ορεινών Περιοχών» απαιτείται η παρακολούθηση και η επιτυχής εξέταση σε δέκα (10) Υποχρεωτικά Μαθήματα Κορμού, που κατανέμονται στις δυο εκπαιδευτικές περιόδους, πέντε (5) μαθήματα τη χειμερινή και πέντε (5) την εαρινή εκπαιδευτική περίοδο και ακολουθεί το τρίτο εξάμηνο έγκρισης και εκπόνησης της μεταπτυχιακής (διπλωματικής) εργασίας.

Η παρακολούθηση των μεταπτυχιακών μαθημάτων και η συμμετοχή στις συναφείς εκπαιδευτικές δραστηριότητες και εργασίες είναι υποχρεωτική. Μεταπτυχιακοί φοιτητές οι οποίοι δεν έχουν συμπληρώσει τον απαραίτητο αριθμό παρουσιών σε κάποιο μάθημα, έχουν δικαίωμα να το επαναλάβουν στην επόμενη και τελευταία διδακτική περίοδο.

Οι εγγραφές στην Α (χειμερινή) εκπαιδευτική περίοδο θα πραγματοποιηθούν από 29/09/2021 έως και 15/10/2021.

Δείτε όλη την ανακοίνωση

Wednesday, September 29, 2021 - 6:15am to Friday, October 15, 2021 - 11:45pm