Επίσκεψη στο ΜΕΚΔΕ του 1ου και 3ου Γυμνάσιου Παλλήνης Αττικής

Η τρίτη τάξη Γυμνασίου του 1ου και 3ου Γυμνάσιου Παλλήνης Αττικής, στο πλαίσιο του περιβαλλοντικού προγράμματος εκπαίδευσης, και  με θέμα «Το δάσος εκπέμπει SOS” , οργάνωσαν τριήμερη εκπαιδευτική εκδρομή στη περιοχή της Ηπείρου (ΚΕΠΕΑ Κόνιτσας- Μέτσοβο).  Την Παρασκευή 31/03/2023, επισκέφθηκαν και το ΜΕΚΔΕ του ΕΜΠ στο Μέτσοβο. Οι 40 μαθητές συνοδευόμενοι από τις καθηγήτριες, Ε.  Νικολακάρου, Μ.  Αμερικάνου του 1ου Γυμνασίου  καθώς και τις Β. Καλιαμπάκου  και Μ.  Μπουφίδη του 3ου Γυμνασίου, παρακολούθησαν με εξαιρετικό ενδιαφέρον την διαδραστική παρουσίαση του Υπ. Δρ. ΕΜΠ  Αναστάσιου Μπαλάσκα για τη σημασία των βουνών καθώς και για το μεταπτυχιακό πρόγραμμά μας "Περιβάλλον και Ανάπτυξη των Ορεινών Περιοχών". Εκτός της παρουσίασης, που κράτησε αμείωτο το ενδιαφέρον των μαθητών, δίνοντας πολύτιμες πληροφορίες και στοιχεία για τις ορεινές περιοχές στο κόσμο, διοργανώθηκε και ένα διασκεδαστικό quiz γνώσεων για τα βουνά και βγάλαμε τις καθιερωμένες αναμνηστικές φωτογραφίες.

Friday, March 31, 2023 - 11:45am