Θερινή Εκπαιδευτική Εβδομάδα του του ΔΔΠΜΣ «Ανάλυση και Διαχείριση Ανθρωπογενών και Φυσικών Καταστροφών» του ΔΙ.ΠΑ.Ε.

Το Μετσόβιο Κέντρο Διεπιστημονικής Έρευνας (ΜΕΚΔΕ), φιλοξενεί το διάστημα 10 – 16 Ιουλίου 2023, το Θερινό Σχολείο του ΔΔΠΜΣ «Ανάλυση και Διαχείριση Ανθρωπογενών και Φυσικών Καταστροφών" του Διεθνές Πανεπιστημίου Ελλάδος (ΔΙ.ΠΑ.Ε.) με συμμετοχή φοιτητών και Καθηγητών.

Το Θερινό Σχολείο περιλαμβάνει μαθήματα που γίνονται στο πεδίο στην ευρύτερη περιοχή των δασικών συμπλεγμάτων και των ορεινών συγκροτημάτων γύρω από την πόλη του Μετσόβου καθώς και μαθήματα που γίνονται στο ΜΕΚΔΕ.

Η εκπαίδευση των φοιτητών εστιάζεται σε θέματα Υδρολογίας ορεινών λεκανών, πλημμυρογένεσης του ορεινού χώρου, κατολισθήσεων και κινδύνων από καθιζήσεις εδαφών, αστικού σχεδιασμού και σχεδιασμού του ορεινού χώρου και προστασίας από δασικές πυρκαγιές.

Monday, July 10, 2023 - 9:15am to Sunday, July 16, 2023 - 5:15pm