Μέτσοβο: Η εμπειρία του τόπου

Στο πλαίσιο του μαθήματος Αρχιτεκτονική και Τοπιακή Ταυτότητα και Αναπτυξιακές Προοπτικές των Ορεινών Περιοχών , 27/03/2023 – 31/04/2023, επιχειρήθηκε η αναγνώριση της υλικής και άυλης κληρονομιάς που συνθέτουν την ταυτότητα των ορεινών οικισμών, με ιδιαίτερη έμφαση στον οικισμό του Μετσόβου. Ειδικότερα συζητήθηκαν μεθοδολογικά εργαλεία και στρατηγικές για τη σύνταξη και εφαρμογή σχεδίων διαχείρισης που θα εξασφαλίζουν την προστασία και ανάπτυξη της περιοχής, επιμένοντας στη ενίσχυση της ιδιαίτερης ταυτότητάς της. Στο εφαρμοσμένο μέρος του μαθήματος, οι φοιτήτριες και οι φοιτητές του ΜΕΚΔΕ με τις διδάσκουσες από τη Σχολή Αρχιτεκτόνων, Καθηγήτριες Έλενα Κωνσταντινίδου και Ελευθερία Τσακανίκα, περιηγήθηκαν στον οικισμό, «διαβάζοντας»  τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά του – το φυσικό και δομημένο περιβάλλον, τα ανθρώπινα δεδομένα. Σημαντικές στιγμές η «στάση» στην παιδική βιβλιοθήκη και το μουσείο Τσανάκα, οι αφηγήσεις των κατοίκων αλλά και η συζήτηση με τον Δήμαρχο Μετσόβου για τα προβλήματα, τις ανάγκες και τις προοπτικές του τόπου. Οι φοιτητές συμμετείχαν επίσης στην Επιστημονική  ημερίδα παρουσίασης των αποτελεσμάτων του ερευνητικού έργου με θέμα: "ΔΙΕΡΕΥΝΙΣΗ ΤΟΥ ΕΥΡΥΤΕΡΟΥ ΙΣΤΟΡΙΚΟΥ ΧΩΡΟΥ ΣΟΥΛΙΟΥ: ΣΧΕΔΙΑΣΜΟΣ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΑΔΕΙΞΗΣ" , στα Ιωάννινα,  1/4/2023.

Monday, March 27, 2023 - 10:45am to Saturday, April 1, 2023 - 2:00pm