Τα βουνά του κόσμου ...στο Μέτσοβο" 2016

Στις 3 Νοεμβρίου 2016 πραγματοποιήθηκε η ημερίδα του ΔΠΜΣ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη των Ορεινών Περιοχών» (Β' κατεύθυνση του ΔΠΜΣ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη»), με θέμα «Τα βουνά του κόσμου ...στο Μέτσοβο» στις εγκαταστάσεις του Μετσόβιου Κέντρου Διεπιστημονικής Έρευνας (ΜΕ.Κ.Δ.Ε.).

Την ημερίδα παρακολούθησαν μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μετσόβου, καθώς και κάτοικοι της περιοχής. Οι φοιτητές του μεταπτυχιακού προγράμματος παρουσίασαν τέσσερα σημαντικά βουνά του κόσμου (Βουνά του Φεγγαριού, Ιερά Βουνά της Κίνας, Mauna Loa – Χαβάη και Σκανδιναβικές Άλπεις), προβάλλοντας τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους.

Η ενθουσιώδης συμμετοχή των μαθητών – των πιο αυστηρών κριτών μας – και του κοινού, μας δίνει την ώθηση να επαναλάβουμε αυτή την πρωτότυπη συνεύρεση του μεταπτυχιακού μας προγράμματος με τους μαθητές και του χρόνου.

Thursday, November 3, 2016 - 10:00am