Όνειρα και προσδοκίες της νέας γενιάς

Η πληθυσμιακή συρρίκνωση και η γήρανση του πληθυσμού είναι τυπικό χαρακτηριστικό των ορεινών περιοχών της Ελλάδας. Οι προοπτικές διατήρησης αλλά και ανάπτυξης των ορεινών περιοχών συνδέονται στενά με την παραμονή των νέων σε αυτές. Για αυτόν τον λόγο οι έφηβοι αποτελούν αντικείμενο μελέτης της εργασίας αυτής, καθώς αυτοί θα αποτελέσουν τους μελλοντικούς κατοίκους της περιοχής του Δήμου Ζίτσας. Πιο συγκεκριμένα, η εργασία διερευνά τις απόψεις, τις δυσκολίες, τις σκέψεις, τα προβλήματα, τα όνειρα, τον τρόπο ζωής και τις προσδοκίες των μαθητών του Λυκείου, του Δήμου Ζίτσας. Η εργασία δίνει το λόγο στους μαθητές και αναδεικνύει τι τους κάνει χαρούμενους στον τόπο που ζουν και τι τους απασχολεί για το μέλλον τους. Τα αποτελέσματα κρίνονται ιδιαίτερα ενδιαφέροντα και σημαντικά, ως εργαλείο χάραξης πολιτικής με προοπτική την παραμονή και επιστροφή των νέων στην ορεινή αυτή περιοχή.