11 Δεκεμβρίου, παγκόσμια ημέρα των βουνών

11 Δεκεμβρίου, παγκόσμια ημέρα των βουνών, με φετινή θεματική ‘Mountains matter for Youth’ (τα βουνά είναι σημαντικά για τους νέους).

Το ΜΕΚΔΕ, ως εκπαιδευτικό ίδρυμα ειδικευμένο στις ορεινές περιοχές, διοργανώνει εκδήλωση για τον εορτασμό της ημέρας, μια ημέρα που γιορτάζεται ακόμα και στις πιο απομονωμένες ορεινές περιοχές του κόσμου.

Στην εκδήλωση θα μιλήσουν ο Παναγιώτης Σωτηριάδης και ο Χαράλαμπος Μαραγκός (φοιτητές του ΔΠΜΣ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη των Ορεινών Περιοχών») με θέμα «Η εξέλιξη της ορεινής περιήγησης και των ορειβατικών καταφυγίων» και ο Νίκος Καλοφύρης (ένας από τους κύριους διοργανωτές του ορεινού μαραθωνίου «URSA Trail») για τις προσωπικές του εμπειρίες στον ορεινό χώρο.

Επίσης, οι φοιτητές του ΔΠΜΣ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη των Ορεινών Περιοχών» διοργανώνουν κυνήγι θησαυρού για τους μαθητές του δημοτικού σχολείου του Μετσόβου, με θεματική τη λογοτεχνία στις ορεινές περιοχές.

Wednesday, December 11, 2019 - 11:00am to 1:30pm