Ιωάννα Καράνη

Με τι ασχοληθήκατε μετά το μεταπτυχιακό:

Μετά την ολοκλήρωση των προπτυχιακών μου σπουδών στη Σχολή Εφαρμοσμένων Μαθηματικών και Φυσικών Επιστημών (ΣΕΜΦΕ)  στο Εθνικό Μετσόβιο Πολυτεχνείο, ξεκίνησα τις μεταπτυχιακές μου σπουδές στο ΔΠΜΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΟΡΕΙΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ, το μεταπτυχιακό μας. Ολοκληρώνοντας επιτυχώς τις μεταπτυχιακές σπουδές συνεχίζω την ακαδημαϊκή μου πορεία με διδακτορικές σπουδές στον τομέα της ενέργειας και του περιβάλλοντος και ανάπτυξης των ορεινών περιοχών.

Πως πιστεύετε ότι σας βοήθησε το μεταπτυχιακό στην μετέπειτα πορεία σας:

Η συμβολή του μεταπτυχιακού στην μετέπειτα πορεία μου είναι πολυεπίπεδη.
Η διάρθρωση και η υλοποίηση του μεταπτυχιακού, η οποία βασίζεται σε μεγάλο βαθμό στην αρμονική λειτουργία μιας διεπιστημονικής ομάδας, καλλιεργεί δεξιότητες επικοινωνίας, συνεργασίας, προάγει τη συνδιαμόρφωση και σε καθιστά πραγματικά ικανό και χρήσιμο μέλος μιας επιστημονική ή/και εργασιακής ομάδας.
Το «πέρασμα» μέσα σε ένα χρόνο από τα θεμελιώδη αλλά και καινοτόμα επιστημονικά εργαλεία της μελέτης του περιβάλλοντος και της ανάπτυξης – από την  οικονομία έως και τα γεωπληροφοριακά συστήματα- διεύρυναν την αντίληψη μου και το γνωστικό επίπεδο, ενώ μου έδωσαν γνώσεις και πρακτική εμπειρία σε περιζήτητα αντικείμενα/εργαλεία, όπως τα γεωπληροφοριακά συστήματα και η τηλεπισκόπηση, με τα οποία πρωτύτερα δεν είχα τριβή, αν και απόφοιτος πολυτεχνικής σχολής.
Ο τρόπος με τον οποίο υλοποιούνται οι εργασίες στα πλαίσια των μαθημάτων, αλλά και η ίδια η διπλωματική εργασία, σε εξοικειώνουν με τη μέθοδο της επιστημονικής έρευνας και το επιστημονικό κείμενο. Δεξιότητες χρήσιμες όχι μόνο ακαδημαϊκά, αλλά και εργασιακά.
Συνολικά, το μεταπτυχιακό μου έδωσε την ευκαιρία να εξελίξω τα ερευνητικά μου ενδιαφέροντα, να αποκτήσω γνώση για τις ορεινές περιοχές που δεν φανταζόμουν πως υπήρχε,  αλλά και να διεκδικήσω θέσεις στην αγορά εργασίας σχετικές με το περιβάλλον και την ενέργεια, δίνοντας μια πολύ ενδιαφέρουσα και ευχάριστη τροπή στους δρόμους που μέχρι τότε διαγράφονταν για εμένα μέσα από τις βασικές μου σπουδές.

Τι θα λέγατε σε κάποιον-α που σκέφτεται να το παρακολουθήσει:

Το ΔΠΜΣ ΠΕΡΙΒΑΛΛΟΝ ΚΑΙ ΑΝΑΠΤΥΞΗ ΤΩΝ ΟΡΕΙΝΩΝ ΠΕΡΙΟΧΩΝ είναι εμπειρία ζωής. Η διαβίωση και η συμβίωση με ένα ενδιαφέρον μείγμα επιστημόνων – συμφοιτητών, στους εξαιρετικής αισθητικής ξενώνες του ΜΕΚΔΕ, μέσα στο όμορφο ορεινό περιβάλλον της Ηπείρου και του Μετσόβου, αν και από μόνα τους είναι μοναδικά και δελεαστικά, είναι, όμως, μια όμορφη προσθήκη στην πραγματική αξία του μεταπτυχιακού. Θα διευρύνεις την αντίληψη και τις γνώσεις, θα καλλιεργήσεις την προσαρμοστικότητα σου κοινωνικά και επιστημονικά, θα αναμετρηθεί με πραγματικά ερωτήματα της κοινωνίας και των ανθρώπων από την επιστημονική σκοπιά, θα έρθεις σε επαφή με την επιστημονική και  θα αποκτήσεις soft και hard skills -σε ζητήματα περιβάλλοντος και ανάπτυξης  που απασχολούν και θα συνεχίσουν να απασχολούν την κοινωνία- που θα σε βοηθήσουν να σταθείς στην αγορά εργασίας.
Δε θα άλλαζα λεπτό από την γνωστική, εκπαιδευτική και ουσιαστικά διδασκαλική εμπειρία που βίωσα μέσα από το μεταπτυχιακό.
Με λίγα λόγια: «Κάνε το χωρίς δεύτερη σκέψη!»