Φωτεινή Κόκκαλη

Με τι ασχοληθήκατε μετά το μεταπτυχιακό:

Αμέσως μετά την ολοκλήρωση του μεταπτυχιακού και μάλιστα συγκυριακά ακριβώς την επόμενη ημέρα από την παρουσίαση της Μεταπτυχιακής μου Διατριβής βρέθηκα στην Ιρλανδία, στο Apple Maps Evaluation Department. Εκεί, χρησιμοποίησα εργαλεία και μεθόδους που αποκόμισα από το μεταπτυχιακό σε σχέση με τα Γεωγραφικά Συστήματα Πληροφοριών και την Τηλεπισκόπηση.

Πως πιστεύετε ότι σας βοήθησε το μεταπτυχιακό στην μετέπειτα πορεία σας:

Το μεταπτυχιακό με βοήθησε σίγουρα σε ακαδημαϊκό επίπεδο. Το Πρόγραμμα Σπουδών ήταν ιδιαίτερα ενδιαφέρον και οργανωμένο σε ποικίλους θεματικούς άξονες. Κρατώ περισσότερο τη διεπιστημονικότητα η οποία το διαπνέει και είχα την χαρά να συμπεριλάβω και στη δική μου ακαδημαϊκή πορεία. Σε προσωπικό επίπεδο, βίωσα ενεργά την ζωή σε ένα περιβάλλον ορεινό που δεν θα είχα εύκολα τη δυνατότητα να επαναλάβω και τη δημιουργία στενών δεσμών με συμφοιτητές που κρατούν ακόμα και σήμερα, δέκα χρόνια μετά. Επιπλέον, δεν θα ξεχάσω το ζεστό περιβάλλον που προκαλούσαν οι διδασκαλίες υπέροχων καθηγητών σε αντίθεση με το τσουχτερό κρύο και το λευκό τοπίο που με κλεφτές ματιές γευόμασταν παράλληλα με αυτές.

Τι θα λέγατε σε κάποιον-α που σκέφτεται να το παρακολουθήσει:

Θα της/του έλεγα να μην διστάσει καθόλου να το παρακολουθήσει. Θα βγει πιο κερδισμένη/ος, πιο πλούσια/ος και με αυτοπεποίθηση! Η εμπειρία είναι ανεπανάληπτη και ο χρόνος που σου προσφέρεται (τον οποίο νιώθεις και να διαστέλλεται κατά τη διάρκεια του προγράμματος) είναι πολύτιμος.