Τα βουνά του Κόσμου ...στο Μέτσοβο (2015)

Thursday, November 5, 2015 - 10:00am
Academic Year:

Στις 5 Νοεμβρίου 2015 πραγματοποιήθηκε Ημερίδα του ΔΠΜΣ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη των Ορεινών Περιοχών» (Β' κατεύθυνσης του ΔΠΜΣ «Περιβάλλον και Ανάπτυξη»), με θέμα «Τα βουνά του κόσμου ...στο Μέτσοβο» στις εγκαταστάσεις του Μετσόβιου Κέντρου Διεπιστημονικής Έρευνας (ΜΕ.Κ.Δ.Ε.) του ΕΜΠ.

Την Ημερίδα παρακολούθησαν μαθητές του 1ου Δημοτικού Σχολείου Μετσόβου, καθώς και κάτοικοι της περιοχής. Οι φοιτητές του μεταπτυχιακού προγράμματος παρουσίασαν τέσσερα σημαντικά βουνά του κόσμου (Αραράτ, Δολομίτες, Καμτσάτκα και Ποποκατεπέτλ - Μεξικό), προβάλλοντας τα ιδιαίτερα χαρακτηριστικά τους αλλά και τα κοινά τους σημεία.

Η επιτυχία της Ημερίδας μας ωθεί στο να διοργανώνουμε μια τέτοια εκδήλωση κάθε χρονιά στο ξεκίνημα του ΔΜΠΣ για τους μαθητές της περιοχής αλλά και κάθε άλλον ενδιαφερόμενο.

Attachments: